ქადაგიძის ჩანჩქერი 4 მეტრის სიმაღლის ჩანჩქერია, რომელიც სოფელი საზანოში მდ.ძუსაზე, ულამაზეს ხეობაში მდებარეობს. ზაფხულში, წყლის დონე მნიშვნელოვნად იწევს დაბლა, ამ დროს შესაძლებელია 25 მეტრიანი სიგრძის გამოქვაბულის შესასვლელის დანახვა. ჩანჩქერის გვერდით შეგიძლიათ იხილოთ პრეისტორიული ნაკვალევი.
ქუვეითის ავიაკომპანია Jazeera Airways-მა თბილისის მიმართულებით პირველი რეისი შეასრულა
ქუვეითის ავიაკომპანია Jazeera Airways-მა თბილისის მიმართულებით პირველი რეისი შეასრულა, - ამის შესახებ ინფორმაციას ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტრო ავრცელებს. მათი ინფორმაციით, ამასთან დაკავშირებით სასტუმრო „რედისონში“ საზეიმო ღონისძიება გაიმართა, რომელსაც საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრის მოადგილე გიორგი ჩერქეზიშვილი, ავიაკომპანიის მენეჯმენტი, საქართველოში Jazeera Airways -ის ოფიციალური წარმომადგენელი კომპანია ,,ვოიაჟერი“, „საქართველოს აეროპორტების გაერთიანების“, „სამოქალაქო ავიაციის სააგენტოს“, „საქაერონავიგაციისა“ და „ტურიზმის ეროვნული ადმინისტრაციის“ წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.
„ქუვეითიდან ფრენები 2017 წელს დაიწყო. ეს არის უკვე მესამე კომპანია, რომელიც საავიაციო მიმოსვლას თბილისსა და ქუვეითს შორის განახორციელებს. ჩვენ მივესალმებით  ერთ-ერთი წამყვანი ავიაკომპანიის შემოსვლას საქართველოში, რაც იმაზე მეტყველებს, რომ ტურიზმის კუთხით საქართველოსა და ქუვეითს შორის თანამშრომლობის დიდი პოტენციალია, რომელიც ასევე დადებითად აისახება საერთაშორისო ვაჭრობაზე,“ - განაცხადა გიორგი ჩერქეზიშვილმა ჟურნალისტებთან საუბრისას.
მინისტრის მოადგილის შეფასებით, ბოლო წლებში საავიაციო სფეროში ძალიან დინამიური ზრდა ფიქსირდება.
„2018 წლის 5 თვის მონაცემებით, საქართველოს სამივე საერთაშორისო აეროპორტში მგზავრთნაკადი გაიზარდა 32 პროცენტით, რაც საკმაოდ კარგი მაჩვენებელია. მოლოდინი გვაქვს, რომ ეს ციფრი კიდევ უფრო გაიზრდება, რადგან ტურისტული სეზონი დაიწყო და მგზავრების ზრდასთან ერთად ფართოვდება როგორც ჩვენი აეროპორტების ინფრასტრუქტურა, ასევე მომსახურების შესაძლებლობები,“ - აღნიშნა ჩერქეზიშვილმა.
მისივე ინფორმაციით, საქართველოსა და ქუვეითს შორის მგზავრთნაკადი 2017 წელს 2016 წელთან შედარებით 45%-ით გაიზარდა, ხოლო მთლიანად ყურის არაბული ქვეყნებიდან 53%-ით.
Jazeera Aiways-ით ფრენისას ეკონომკლასის მგზავრებს შესაძლებლობა ექნებათ გადაიტანონ 30 კგ, ხოლო ბიზნესკლასის მგზავრებს - 50 კგ ბარგი.
ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს შპს “საქართველოს აეროპორტების გაერთიანების“ წარმომადგენლების განცხადებით, ავიაკომპანიასთან მოლაპარაკებები 2016 წლის მარტიდან მიმდინარეობდა.
„ავიაკომპანია Jazeera Airways-მა ელ-ქუვეითის საერთაშორისო აეროპორტში ახალი ტერმინალი ააშენა, რომელიც ცოტა ხნის წინ გაიხსნა და მგზავრებს კიდევ უფრო დახვეწილ მომსახურებას სთავაზობს. ავიაკომპანია ამ ეტაპზე 9 Airbus A320 ტიპის ავიახომალდს ფლობს და ის პირველ ავიაკომპანიას წარმოადგენს ახლო აღმოსავლეთში, რომელიც 11 ივნისიდან ფრენებს A320neo ბორტით ასრულებს,“ - ნათქვამია ინფორმაციაში.
მსოფლიოს ერთ-ერთი ყველაზე საშიში ადგილი ტურისტებისთვის
ალბათ ბევრს არ გაუგონია კიერაგბოლტენის შესახებ, რომელიც ნორვეგიაში მდებარეობს. ის კლდეებს შორის, უფსკრულის თავზე 1084 მეტრის მანძილზეა აზიდული. ეს ადგილი მსოფლიოში ერთ-ერთ ყველაზე საშიშ ადგილადაა მიჩნეული. აქ მოხვედრა აქამდე არარეალობად მეჩვენებოდა და ჩემთვის ერთ-ერთ საოცნებო ადგილად რჩებოდა. თუმცა მოგზაურთა ჯგუფში, შემთხვევით აღმოვაჩინე მოგზაური ნესტან ცერცვაძე, რომელმაც კიერაგბოლტენი „დაიპყრო“. მინდა მისი შთაბეჭდილებები და გამოცდილება თქვენც გაგიზიაროთ. იქნებ თქვენც ჩემსავით ოცნებობთ ამ ზღაპრულ ადგილზე მოხვედრაზე.
კიერაგბოლტენზე ხალხის უმრავლესობა სიამოვნებას იღებს პლატოს ხედებით, მაგრამ უმრავლესობისთვის ამ ყველაფრის კულმინაცია კლდეებს შორის მოქცეულ ქვაზე  დადგომა და სურათების გადაღებაა. ეს ქვა ბუნებრივი ქმნილებაა უძველესი დროიდან, როდესაც გარემო ყინულებით იყო დაფარული. ქვა დიდი პოპულარულობით სარგებლობს ტურისტებში.
-დღეს უკვე რვა ქვეყანაში ვარ ნამყოფი. თითოეულმა ქვეყანამ წარუშლელი შთაბეჭდილება მოახდინა ჩემზე. თუმცა ნორვეგია, თავისი კიერაგბოლტენით დაუვიწყარი იყო. ამ ქვეყანაში წასვლა ძალიან გვინდოდა მე და ჩემს მეგობარს. უნდა ვაღიარო, მას უფრო დიდი სურვილი ჰქონდა. დავიწყე ინფორმაციის შეგროვება, ასევე ვკითხე მეგობრებს, თუმცა ყველამ მითხრა, რომ არ წავსულიყავი, ძალიან მაღალი ფასების გამო. როდესაც იმედი დავკარგეთ, მოხდა ისე, რომ მეგობარმა გაგვაცნო თავისი მეგობარი, რომელიც ნორვეგიაში ცხოვრობდა და თან ძალიან უყვარდა საქართველო. მან გვითხრა, რომ აპირებდა კიერაგბოლტენის მონახულებას და თუ სურვილი გვქონდა ჩვენც შეგვეძლო მასთან ერთად ამ ადგილის მონახულება.
მიუხედავად იმისა, რომ სექტემბრის დასაწყისში ვეწვიეთ ნორვეგიას, მაინც ძალიან ციოდა. ადგილი, სადაც ჩავფრინდით, კიერაგბოლტენის შვიდი საათის სავალ მანძილზე იყო. სამწუხაროდ, გზის ზოგიერთ მონაკვეთზე ნისლი იყო, თუმცა თვალწარმტაცი ხედებით ტკბობას მაინც ვახერხებდი. მოგზაურობისას მივეჩვიე, რომ ყველგან, სადაც მივდიოდი გზები საკმაოდ მოწესრიგებული იყო და რადგან ასე მოულოდნელად აღმოვჩნდი ნორვეგიაში, ვერ მოვასწარი კიერაგბოლტენამდე მისასვლელი გზა მომეძებნა ინტერნეტში. არც მიფიქრია, რომ სამი მთა უნდა გადამელახა დანიშნულების ადგილამდე მისაღწევად. ეს გზა საკმაოდ სახიფათო აღმოჩნდა. თუ გადაწყვეთ ამ ადგილის მონახუებას და მინიმუმ ბავშვობაში სოფელში - მთებში თუ არ გივლიათ ლაშქრობაზე, ასეთ სალ კლდეებზე სიარული ძალიან გაგიჭირდებათ, მით უმეტეს თუ წვიმა დაემთხვა, რადგან ფეხი ძალიან ცურავს. გასნაკუთრებით საშიშ ადგილებზე მოაჯირებია გაკეთებული და მთავარია მათ ჩაეჭიდოთ. სიმართლე გითხრათ ერთ ადგილას ფეხი მეც მომიცურდა და ერთმა რუმინელმა გოგონამ გადამარჩინა. ასე რომ, გზაზე მაქსიმალური ყურადღება გმართებთ.
გზას დილით ადრე გავუყვით, რადგან საღამოს ოთხი საათის შემდეგ უკან დაბრუნება შეუძლებელია, მალე დაბნელდებოდა. თუმცა მთებს შორის არის ქოხი, სადაც შეგვეძლო თავის შეფარება. ქოხი აღჭურვილია ყველა საჭირო ნივთით, რაც დაგეხმარებათ ღამე მშვიდად გაათიოთ ან დაშავების შემთხვევაში ვერტალიოტს დაელოდოთ. იქვე არის ბლოკნოტი და შეგიძლიათ თქვენი შთაბეჭდილებები გაუზუაროთ სხვებს. დაახლოებით 4 ან 5 საათი ვიყავით გზაში. იმის გარდა, რომ რთულად გასავლელი გზაა, თქვენს წინ თვალწამრტაცი ხედები იშლება და რთულია არ შეჩერდე ერთი წუთით მაინც. ბოლოს მივაღწიე დანიშნულების ადგილს და ქვაზე დამდგომ მსურველებს შორის დავდექი და აი... ჩემი რიგიც დადგა დავმდგარიყავი ქვაზე, რომლისკენაც ასე მივიწევდი. სიმაღლის ძალიან დიდი შიში მაქვს და ბოლო წუთამდე წარმოუდგენლად მეჩვენებოდა ჩემი იქ დგომის შესაძლებლლობა. თან ჩემი გული გამალებით ცემდა და მუხლები მიკანკალებდა, თუმცა... საბოლოოდ მეგობრების დახმარებით მოვახერხე ქვაზე გადასვლა, ეს საკმაოდ ამაღელვებელი მომენტი იყო. თუ გაგიმართლებთ შეიძლება ხელის თხოვნის ულამაზეს სცენას შეესწროთ თქვენი რიგის მოლოდინში.
წყარო:  https://www.shin.ge/index.php/mozaika/1902-msoplios-ert-erti-kvelaze-sashishi-adgili-turistebistvis-da-kartveli-gogona-romelits-ik-agmochnda
MY WAY AIRLINES-მა რეგულარული რეისების შესრულება დაიწყო
ახალმა ქართულმა ავიაკომპანიამ My Way Airlines დღეს რეგულარული რეისების შესრულება დაიწყო. პირველი რეგულარული რეისი თბილისი-ხარკოვის მიმართულებით ბოინგ 737 800 ტიპის ავიახომალდით შესრულდა, ხვალ კი ავიაკომპანია მგზავრებს ხარკოვის მიმართულებით ბათუმიდან გადაიყვანს.
ავიაკომპანიის კომერციული დირექტორის, იგორ აფციაურის განცხადებით, 18 ივნისიდან რეგულარული რეისები თბილისი-თელავივის და ბათუმი-თელავივის მიმართულებითაც დაიწყება, რაზეც ნებართვას ისრაელის შესაბამისი უწყებიდან ელოდებიან. 20 ივნისიდან კი რეისები თბილისის და ბათუმის აეროპორტებიდან თეირანის მიმართულებით განხორციელდება, რაზეც ავიაკომპანიას ნებართვები როგორც ქართული, ასევე ირანის მხრიდან უკვე აქვს. ამ ქვეყნებში ავიაკომპანია თბილისიდან და ბათუმიდან კვირაში ორი სიხშირით იფრენს.
My Way Airlines გასულ წელს ,,ჰუალინგი ჯგუფის“ ინვესტიციით დაფუძნდა. ავიაკომპანიას ორი, საკუთარი ბოინგ 737 800 ტიპის ხომალდი ჰყავს. ავიაპარკს წლის ბოლოს კიდევ ორი ასეთი თვითმფრინავი შეემატება. ავიაკომპანიაში ჩადებული ინვესტიციის მოცულობა 50 მილიონ დოლარს აღემატება, რაც ეტაპობრივად კიდევ გაიზრდება.
ბორჯომი სამუზეუმო ქალაქი გახდება
ბორჯომი სამუზეუმო ქალაქი გახდება. ამ ინფორმაციას საქართველოს კულტურისა და სპორტის სამინისტრო ავრცელებს.
უწყების ცნობით, საქართველოს კულტურული მემკვიდრეობის დაცვის ეროვნული სააგენტოს პროექტი „ბორჯომი-სამუზეუმო ქალაქი“ XIX-XX საუკუნეების მიჯნაზე აგებული ხუთი უნიკალური ისტორიული შენობის რეაბილიტაციას, ერთი საიტი-ატრაქციის შექმნასა და ერთიან სამუზეუმო კონცეფციაში მოქცევას ითვალისწინებს.
პროექტის მიხედვით ბორჯომში ხუთი მუზეუმი იმუშავებს. ესენია:
• ახალი კავალერიის კორპუსში – გამოყენებითი ხელოვნების მუზეუმი;
• რომანოვების ყოფილ კანცელარიაში – ბორჯომის მხარის ისტორიის მუზეუმი;
• მოლდენჰაუერის ჰიდროელექტროსადგურის შენობაში – ინდუსტრიული მემკვიდრეობის მუზეუმი;
• ბორჯომის მინერალური წყლის ქარხანაში – ბორჯომის მინერალური წყლის ისტორიის მუზეუმი;
• ლიკანის სასახლეში – სასახლე-მუზეუმი და მრავალფუნქციური კომპლექსი;
ასევე, კულტურული მემკვიდრეობის დაცვის ეროვნული სააგენტოს ინიციატივით, მოეწყობა საიტი- ატრაქცია. ღია ცის ქვეშ “პირველი რკინიგზა”, რომელიც პირველი ორთქმავლისა და ცემი-ბაკურიანის ეიფელის სარკინიგზო ხიდის გამოყენებით იქნება შექმნილი.
ტურიზმიდან მიღებულმა შემოსავალმა $1 მილიარდს გადააჭარბა
წლის პირველ 5 თვეში საქართველომ ტურიზმიდან 1,036 მლრდ დოლარის შემოსავალი მიიღო. მხოლოდ მაისში ქვეყანამ საერთაშორისო მოგზაურებიდან 246 მლნ დოლარის შემოსავალი მიიღო, რაც წინა წლის ანალოგიურ პერიოდს 19.9%-ით აღემატება.
შეგახსენებთ, რომ მაისში საქართველოს 633,086 საერთაშორისო მოგზაური ეწვია, რაც 7.8%-ით აჭარბებს წინა წლის მაისის მონაცემს. მათ შორის 359,744 ტურისტი იყო, რაც 16.1%-იანი ზრდაა.