რაც შეეხება ადგილობრივ აეროპორტებს, მესტიისა და ამბროლაურის აეროპორტებით, 2018 წლის პირველ კვარტალში 806 მგზავრმა ისარგებლა. 2018 წლის პირველი სამი თვის მონაცემებით, ადგილობრივ აეროპორტებში ჯამში 50 რეისი შესრულდა.
WIZZ AIR საქართველოდან რუმინეთის მიმართულებით იფრენს
ავიაკომპანია Wizz Air საქართველოდან რუმინეთის მიმართულებით რეისებს იწყებს. ქუთაისი-ბუქარესტის ახალ დაბალბიუჯეტიან მარშრუტს კომპანია 2018 წლის 3 ივლისიდან იწყებს და ფრენებს კვირაში სამჯერ: სამშაბათს, ხუთშაბათსა და შაბათს განახორციელებს. ბილეთების დაჯავშნა უკვე შესაძლებელია.
ქუთაისიდან რუმინეთის დედაქალაქის, ბუქარესტის მიმართულებით მგზავრებს ერთ-ერთ ყველაზე თანამედროვე და ახალ ეარბასის ტიპის თვითმფრინავი მოემსახურება.
Wizz Air-ის მგზავრებისთვის ამავე წელს ხელმისაწვდომი გახდება 9 ახალი რეისი- ვენის, რომის, ბარსელონას, ათენის, პრაღის, პარიზის, ვროცლავის, რიგისა და ბუქარესტის მიმართულებით.
10 მიმართულება ახალი ქართული ავიაკომპანიისგან – გეგმაშია აშშ
ახალი ქართული ავიაკომპანია Myway Airlines 2018 წლის მაისის ბოლოდან საზღვარგარეთის რამდენიმე მიმართულებით იწყებს რეგულარულ რეისებს. ავიაკომპანიამ უკვე შეასრულა პირველი ჩარტერული რეისი თეირანის მიმართულებით. მაისის ბოლომდე იგეგმება სხვა ჩარტერული რეისების შესრულებაც, უკვე ივნისიდან კი რეგულარული რეისებიც დაიწყება.
Myway Airlines-ის კომერციული დირექტორის, იგორ აფციაურის განცხადებით, წლის ბოლომდე ავიაკომპანია რეგულარულ რეისებს 10 მიმართულებით შეასრულებს. მისივე თქმით, ისინი მოსკოვის მიმართულებაზე ელოდებიან რუსეთის მხარის გადაწყვეტილებას დამატებითი სიხშირეების გამოყოფაზე. ამჟამად ყველა სიხშირე Georgian Airways-ს აქვს ათვისებული.
Myway Airlines შემდეგი მიმართულებით იფრენს:
თბილისი-თელ-ავივი;
თბილისი-მოსკოვი;
თბილისი-ჟუკოვსკი;
თბილისი-სამარა;
თბილისი-სანქტ-პეტერბურგი;
თბილისი-თეირანი;
თბილისი-კიევი;
თბილისი-მინსკი;
თბილისი-დუბაი;
თბილისი-პეკინი (ურუმჩის გავლით).
Myway Airlines ამჟამად ორ ბოინგ 737-800-ს ფლობს, წლის ბოლომდე კი მათი რაოდენობა ოთხამდე გაიზრდება. უახლოეს სამ წელიწადში ავიაკომპანია თვითმფრინავების რაოდენობის 10-მდე გაზრდას გეგმავს, მათ შორის იქნება შორ მანძილებზე ფრენისთვის განკუთვნილი ბოინგ 777.
ავიაკომპანიის კომერციული დირექტორი იგორ აფციაური ამბობს, რომ თუ ყველაფერი გეგმის მიხედვით წავიდა, დაახლოებით სამ წელიწადში ისინი რეგულარულ რეისებს დანიშნავენ აშშ-ის მიმართულებით. ზოგადად, ავიაკომპანიის გეგმაში შედის აზიისა და ევროპა-ამერიკის დაკავშირება თბილისის აეროპორტის გავლით.
Myway Airlines 2018 წლის ზაფხულის ბოლომდე ელოდება ლიცენზიას ევროპიდან, რათა ამ მიმართულებით შეძლოს რეგულარული ფრენა.
როგორც იგორ აფციაურმა ნეტგაზეთს უთხრა, ამჟამად ქართული ავიაბაზრის დაახლოებთ 90%-ს უცხოური ავიაკომპანიები ფლობენ, რაც Myway Airlines-სთვის დამატებით მოტივაციას წარმაოდგენს.
აფციაურის განმარტებით, ისინი ბაზარზე დამკვიდრებას სწორედ უცხოური ავიაკომპანიებისა და ჯერ აუთვისებელი მიმართულებების ხარჯზე გეგმავენ და არ აპირებენ, რომ პირდაპირი კონკურენცია გაუწიონ ამჟამად მოქმედ ერთადერთ ქართულ ავიაკომპანია Georgian Airways-ს.
Myway Airlines-ი ჩინური „ჰუალინგ ჯგუფის” დაფუძნებულია და სწორედ ეს ბიზნესჯგუფია ავიაკომპანიის ძირითადი ინვესტორი.
10 ქალაქი, რომლის ნახვასაც საქართველოში მოგზაურობისას ტურისტებს ურჩევენ
საქართველოს დიდი ტურისტული პოტენციალი რომ აქვს, ამაზე არა მარტო საქართველოში, არამედ მსოფლიოს უკვე ბევრ ქვეყანაში საუბრობენ. ტურიზმის ინდუსტრიით თავმომწონე ქვეყნის მოქალაქეები თამამად აღიარებენ, რომ საქართველო ტურისტებისთვის ერთ-ერთი ყველაზე მიმზიდველი ქვეყანაა და აქ მოგზაურობა მათთვის მრავალფეროვანია.
მაგალითად, ერთ-ერთ ბრიტანულ ვებ-გვერდზე, The  Culture trip, აღწერილია საქართველოს ულამაზესი კუთხეები და ქალაქები, რომლებიც ტურისტებმა აუცილებლად უნდა მოინახულონ.
„საქართველოს ათი ულამაზესი ქალაქი“- ასე ჰქვია სტატიას, რომელშიც აღწერილია ქვეყნის სხვადასხვა საუკეთესო ადგილი, თბილისის გარდა.
გამოცემა საქართველოს შესახებ რამდენიმე სახასიათო ინფორმაციას წერს, მათ შორის ღვინის კულტურისა და ქართველების სტუმართმოყვარეობის შესახებ. სტატიაში საუბარია, რომ ქვეყანაში შუასაკუნისდროინდელი ბევრი ქალაქია.
გამოცემა მკითხველს სთავაზობს იმ 10 ქალაქის ჩამონათვალს (თბილისის გარდა), რომელსაც ტურისტი საქართველოში მოგზაურობის დროს უნდა ეწვიოს.
ეს ქალაქებია: